Punkt Kontaktowy Pakiety informacyjne Imprezy Galerie Kontakt
Kraj:             

1.Rodzaj dzia³alnoœci
2. Nr EKD
3. S³owo kluczowe:
U¿ytkownik: Has³o:        

Dodaj ofertê
Projekt „Polsko-czeska kooperacja gospodarcza” jest wspó³finansowany ze œrodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz œrodków bud¿etu pañstwa za poœrednictwem Euroregionu Nysa. Przekraczamy Granice.
UE interreg euroregion

Najczêœciej zadawane pytania

Nowe pytanie

Dzia³alnoœæ gospodarcza
1.Gdzie mo¿na znaleŸæ informacje nt. organizowanych targów w Republice Czeskiej ?
2.Gdzie mo¿na uzyskac informacje na temat osób fizycznych prowadz¹cych dzia³noœæ gospodarcz¹ Czechach?
3.Osoba fizyczna chce otworzyæ dzia³alnoœæ gospodarcza jako biuro turystyczne, chce organizowaæ wycieczki do Czech. Jakie warunki musi spe³niæ, aby prowadziæ w/w dzia³alnoœæ?
4.Jakie s¹ mo¿liwoœci prawne importu piwa z Czech?
5.Gdzie mo¿na uzyskaæ informacje na temat ju¿ funkcjonujacych podmiotów prawnych w Czechach?
6.Mamy sklep internetowy, który prowadzimy w Czechach. To samo chcemy przeprowadziæ w Polsce - za³o¿yæ firmê z osobowoœci¹ prawna i dostosowaæ nasz produkt do polskich przepisów. Niestety nie udaje nam siê pozyskanie danych dotycz¹cych kas fiskalnych w Polsce. Nie wiemy, czy s¹ konieczne tylko dla operacji przeprowadzanych gotówkowo czy konieczne jest wprowadzanie do nich danych równie¿ dla p³atnoœci bezgotowkowych?

Nieruchomoœci
7.Jak wygl¹da kwesta nabywania nieruchomoœci (dot. mieszkañ) w Czechach przez obywatela z Polski ? Do jakich urzêdów nale¿y siê udaæ ?

Odpowiedzi


Dzia³alnoœæ gospodarcza
1. Gdzie mo¿na znaleŸæ informacje nt. organizowanych targów w Republice Czeskiej ?
OdpowiedŸ:

Wykaz imprez targowych w republice Czeskiej mo¿na odnaleŸæ na stronach internetowych http://www.veletrhyavystavy.cz.
Równie¿ na stronach internetowych Ambasady RP w Pradze http://praha.trade.gov.pl/pl/ w zak³adce kalendarium imprez.


2. Gdzie mo¿na uzyskac informacje na temat osób fizycznych prowadz¹cych dzia³noœæ gospodarcz¹ Czechach?
OdpowiedŸ:

 

Odp. W rejestrze gdzia³alnioœci gospodarczej, który jest dostepny na stronie internetowej:

3. Osoba fizyczna chce otworzyæ dzia³alnoœæ gospodarcza jako biuro turystyczne, chce organizowaæ wycieczki do Czech. Jakie warunki musi spe³niæ, aby prowadziæ w/w dzia³alnoœæ?
OdpowiedŸ:

 

Zgodnie z tekstem jednolitym Dz. U. z 2004 Nr 223 poz.2268
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o us³ugach turystycznych
 
 
Art. 6. 1. Dzia³alnoœci¹ w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz dzia³alnoœci¹ w zakresie poœrednictwa w zawieraniu umów o œwiadczenie us³ug turystycznych, o której mowa w art. 4 ust. 1, mog¹ kierowaæ osoby posiadaj¹ce:
 
1) 1 rok praktyki w obs³udze turystów i ukoñczone studia wy¿sze z zakresu turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii, zarz¹dzania i marketingu,
 
2) 2 lata praktyki w obs³udze turystów i ukoñczona szko³ê œredni¹ z zakresu obs³ugi turystów lub ukoñczone studia wy¿sze inne ni¿ wymienione w pkt 1,
 
3) 4 lata praktyki w obs³udze turystów i ukoñczon¹ szko³ê œredni¹ inn¹ ni¿ wymieniona w pkt 2,
 
4) 6 lat praktyki w obs³udze turystów, w pozosta³ych przypadkach.
 
2. Za praktykê w obs³udze turystów, o której mowa w ust. 1, uwa¿a siê samodzielne prowadzenie dzia³alnoœci gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych lub poœrednictwa w zawieraniu umów o œwiadczenie us³ug turystycznych, kierowanie jednostkami organizuj¹cymi imprezy turystyczne, pracê na stanowiskach zwi¹zanych z przygotowywaniem i zawieraniem umów o œwiadczenie us³ug turystycznych, samodzielne przygotowywanie programów imprez turystycznych, a tak¿e wykonywanie zadañ przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.

 


4. Jakie s¹ mo¿liwoœci prawne importu piwa z Czech?
OdpowiedŸ:

Po pierwsze s¹ dwie opcje, czyli oficjalny import i ca³a zwi¹zana z tym biurokracja i import prywatny, w ramach którego przywo¿ony alkohol nie powinien byæ przedmiotem sprzeda¿y.
Primo: na obrót alkoholem w Polsce potrzebna jest koncesja. S¹ dwa rodzaje koncesji: na obrót hurtowy i sprzeda¿ detaliczn¹. Oczywiœcie konieczne jest za³o¿enie dzia³alnoœci gospodarczej. ¯eby dokonywaæ wewn¹trzwspólnotowego nabycia towarów zharmonizowanych (piwa) nale¿y mieæ zezwolenie na hurtowy obrót. I tu s¹ 3 rodzaje takiego pozwolenia - napoje o zawartoœci alkoholu do 4,5% oraz piwo, alkohole do 18% i alkohole powy¿ej 18%. Posiadaj¹c zezwolenie na obrót piwem nie mo¿esz bez kolejnego zezwolenia obracaæ winem czy wódk¹. Kolejny problem jest taki, i¿ pozwolenie takie uzyskuje siê w Urzêdzie Marsza³kowskim ( koszt w 2008 r. - 4.000z³, je¿eli wystêpuje siê o nie po raz pierwszy). Je¿eli chce siê obracaæ równoczeœnie piwem i winem to koszt zakupu koncesji wynosi 8.000 z³. Pozwolenie takie wydawane jest na 2 lata, potem nale¿y je odnowiæ, a koszt to 0,04% obrotu brutto w poprzednim roku obrotowym. Np. je¿eli obrót wyniesie np. 2 mln z³. bêdzie to koszt 8.000z³. Kolejny problem to magazyn, który musi spe³niaæ warunki okreœlone w wytycznych dyrektyw unijnych. ¯eby dostaæ pozwolenie w Urzêdzie Marsza³kowskim nale¿y mieæ magazyn, który zostanie dopuszczony przez Sanepid. Nale¿y przedstawiæ w U.M. tytu³ do takiego magazynu, np. umowa dzier¿awy. Je¿eli magazyn jest jedynie wyodrêbnion¹ czêœci¹ wiêkszej hali, gdzie nie mo¿esz zarejestrowaæ biura, to nale¿y mieæ wynajête tak¿e biuro. Ka¿da zmiana magazynu czy biura to kolejne 2.000z³. w U.M.
Kolejny krok to zezwolenia w Urzêdzie Celnym - je¿eli osoba fizyczna chce dokonywaæ ci¹g³ego nabycia wewn¹trzwspólnotowego, musi byæ zarejestrowanym handlowcem lub sk³adem podatkowym. Dla sk³adu podatkowego jest wymagany – obrót roczny 700 milionów. Pozostaje wiêc status zarejestrowanego handlowca, czyli: uzyskanie zezwolenia, numeru akcyzowego (¿eby je uzyskaæ nale¿y mieæ ju¿ pozwolenie na hurtowy obrót alkoholem) i co najwa¿niejsze wniesienie zabezpieczenia akcyzowego. Mo¿e mieæ ono ró¿ne formy, ale najprostsz¹ i najtañsz¹ jest wniesienie gotówkowego zabezpieczenia. Jeœli chcesz nabywaæ dajmy na to 20 palet miesiêcznie to powinno wystarczyæ zabezpieczenie na poziomie ok.6-8.000 z³. Akcyzê od nabytego towaru nale¿y uiœciæ w terminie miesi¹ca. Zabezpieczenie takie wnosi siê, gdy towar chcemy nabywaæ w procedurze zawieszonego poboru akcyzy, co generalnie jest zdecydowanie korzystniejsze, bo druga opcja to nabywanie piwa z zap³acon¹ akcyz¹ w kraju pochodzenia, a nastêpnie jej odzyskiwanie, lecz trwa to nawet pó³ roku co w obliczu potrzeby posiadania œrodków obrotowych jest mocno k³opotliwe.
Zgodnie z prawem podmiot posiadaj¹cy zezwolenie na hurtowy obrót alkoholem mo¿e nabywaæ alkohol wy³¹cznie od producentów lub podmiotów posiadaj¹cych zezwolenie na hurtowy obrót alkoholem. Na rynku piwa bardzo istotna jest cena. Nabywaj¹c towar od czeskich hurtowni bêdzie on ob³o¿ony ich mar¿¹ (10-15%), a ponadto nie skorzystasz z procedury zawieszonego poboru akcyzy. Najlepiej wiêc kupiæ towar od producenta. I tu pojawiaj¹ siê chyba najwiêksze schody - najbardziej znane czeskie browary maj¹ swoich dystrybutorów w Polsce i na pewno odeœl¹ do nich. Jeœli nawet któryœ zechce wspó³pracowaæ narzuci w umowie minimum sprzeda¿owe, które pewnie bêd¹ zaczynaæ siê od ok. 6-8 tysiêcy hektolitrów rocznie (czyli ok. miliona dwustu tysiêcy piw). Partner czeski bêdzie wymaga³  przedstawienie gwarancji bankowych. No chyba, ¿e za wszystko bêdzie siê  od razu p³aciæ gotówk¹. Przy za³o¿eniu, ¿e sprzeda¿ ok. 20.000 piw miesiêcznie (zak³adaj¹c, ¿e nie ma minimów sprzeda¿owych) w tym po³owê iloœci z beczek keg. W takim przypadku gwarancja bankowa powinna wynosiæ ok. 8-10 tysiêcy Euro.
Zgodnie z dyrektywami unijnymi i polskim prawem, akcyza p³acona jest w kraju finalnej sprzeda¿y (pomijam kwestiê nabywania na potrzeby w³asne). Dlatego te¿, osoby które nabywaj¹ piwo np. w Czechach b¹dŸ Niemczech w hurtowniach a nastêpnie sprzedaj¹ je w Polsce na podstawie koncesji na sprzeda¿ detaliczn¹, nie rozliczaj¹c akcyzy, mówi¹c delikatnie, mijaj¹ siê z prawem. Ustawa o podatku akcyzowym mówi jasno, ¿e opodatkowaniem podatkiem akcyzowym podlega m.in. sprzeda¿ wyrobów akcyzowych na terenie kraju (art. 4). Przywóz takich towarów powy¿ej okreœlonych limitów (dla piwa 110 l.) i niezap³acenie akcyzy w Polsce (bez wzglêdu na to czy zosta³a ona zap³acona w innym kraju cz³onkowskim) jest naruszeniem prawa i mo¿e wi¹zaæ siê z konsekwencjami okreœlonymi w Kodeksie Karno-Skarbowym.
Jako importer wprowadzaj¹cy na polski rynek opakowania w postaci choæby butelek nale¿y zarejestrowaæ siê zgodnie z przepisami ustawy o opakowaniach w Urzêdzie Marsza³kowskim, prowadziæ ewidencjê wprowadzonych opakowañ, a do koñca marca ka¿dego roku uiszczaæ op³atê œrodowiskow¹ (0,25z³. za ka¿dy kilogram wprowadzonego szk³a).


5. Gdzie mo¿na uzyskaæ informacje na temat ju¿ funkcjonujacych podmiotów prawnych w Czechach?
OdpowiedŸ:

W rejestrze handlowym, który jest dostepny na stronie internetowej: http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/index


6. Mamy sklep internetowy, który prowadzimy w Czechach. To samo chcemy przeprowadziæ w Polsce - za³o¿yæ firmê z osobowoœci¹ prawna i dostosowaæ nasz produkt do polskich przepisów. Niestety nie udaje nam siê pozyskanie danych dotycz¹cych kas fiskalnych w Polsce. Nie wiemy, czy s¹ konieczne tylko dla operacji przeprowadzanych gotówkowo czy konieczne jest wprowadzanie do nich danych równie¿ dla p³atnoœci bezgotowkowych?
OdpowiedŸ:
Firmy œwiadcz¹ce us³ugi dla osób fizycznych nie prowadz¹cych dzia³alnoœci gospodarczej oraz dla rolników indywidualnych s¹ zobowi¹zane, po przekroczeniu okreœlonego obrotu, do za³o¿enia kasy rejestruj¹cej (fiskalnej). Obrót jest liczony jedynie dla sprzeda¿y dla w/w podmiotów (do czasu za³o¿enia kasy jest to deklarowany "utarg dzienny") i nie sumuje siê z obrotem na rzecz podmiotów gospodarczych.
 
Limity:
dla firm, które rozpoczê³y sprzeda¿ przed 2009 rokiem i do tej pory nie podlega³y obowi¹zkowi ewidencjonowania przy u¿yciu kas fiskalnych, limit zostaje przekroczony przy obrocie 40 000 z³ w trakcie roku podatkowego
dla firm które rozpoczn¹ sprzeda¿ w pierwszej po³owie 2009 limit wynosi 20 000 z³ w trakcie roku podatkowego.
 Podatnicy, którzy rozpoczêli dzia³alnoœæ przed 2009 rokiem, po przekroczeniu limitu maj¹ dwa miesi¹ce na za³o¿enie kasy fiskalnej.


Nieruchomoœci
7. Jak wygl¹da kwesta nabywania nieruchomoœci (dot. mieszkañ) w Czechach przez obywatela z Polski ? Do jakich urzêdów nale¿y siê udaæ ?
OdpowiedŸ:

Obywatel Polski tak jak wszyscy mieszkañcy UE nie potrzebuj¹ zezwolenia na kupno mieszkania w Czechach. Zakup mieszkania odbywa siê na takich samych zasadach jak w Polsce poprzez akt notarialny w Biurze Notarialnym.


PIW Interreg Polska - PIW Interreg dla Dolnego Œl¹ska - Urz¹d Komitetu Integracji Europejskiej - Wspólny Sekretariat Techniczny w O³omuñcu
logo intereg

KARKONOSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.
ul. 1 Maja 27, 58-500 Jelenia Góra
Tel. +48 (0) 75 7523293 (4)
Fax. +48 (0) 75 7523404
E-mail: karr@karr.pl marketing@karr.pl



flaga unii